Refleksologia stóp w Bydgoszczy
Zabieg refleksologii stóp nie powinien być utożsamiany z masażem relaksacyjnym stóp. Ma on cele lecznicze i polega na całościowym wymasowaniu wszystkich receptorów na obu stopach. Przebiega on w trzech fazach:
Część 1 - relaksacyjna,
Część 2 - terapeutyczna,
Część 3 - relaksacyjna.
Dwie pierwsze fazy przebiegają bez nawilżenia stóp. Ostatnia faza wiąże się z nałożeniem ciepłego oleju na stopy.

Podczas fazy terapeutycznej stymulowane są następujące strefy odruchowe:
- strefa głowy i szyi,
- strefa klatki piersiowej,
- strefa brzucha,
- strefa miednicy,
- strefa kręgosłupa,
- strefa kończyn i dużych stawów.
W ramach każdej ze stref stymulowane są poszczególne receptory odpowiadające narządom i częściom ciała (np. zatoki, płuca, serce, tarczyca, nadnercza, żołądek, jelita, pęcherz moczowy, itd.)

Najważniejsze właściwości lecznicze refleksologii to:
- pobudzanie przepływu energii przez organizm,
- łagodzenie niekorzystnego działania stresu na organizm,
- usprawnienie działania układu krążenia, układu nerwowego i hormonalnego,
- łagodzenie bólu,
- poprawa wyglądu stóp.

Przykładowe schorzenia leczone refleksologicznie:
1. Zaburzenia trawienia i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
2. Wspomaganie regulacji gospodarki hormonalnej,
3. Wspomaganie leczenia niepłodności,
4. Łagodzenie dolegliwości migrenowych,
5. Poprawa odporności organizmu.

Refleksologia stóp jest zabiegiem holistycznym, tzn. wykonywanym zawsze całościwo. Bez względu na to, ile obszarów w ciele przejawia dysfunkcje, nie praktykuje się uciskania i masowania tylko wybranych receptorów. Zabieg trwa 50-60 minut. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzany jest wywiad z klientem na temat trybu życia, typowych dolegliwości i stanu zdrowia. W trakcie kolejnych zabiegów pozyskiwane są informacje na temat zauważonych zmian w organizmie.


Chiropraktyka stóp w Bydgoszczy
Chiropraktyka stóp, zwana także mobilizacją stóp, jest jedną z terapii manualnych, w której przywraca się poprawne ustawienie stawów i kości stopy. Jest ona ściśle powiązana z refleksologią stóp, gdyż wiele zaburzeń w organizmie wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem kości stopy. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii refleksologicznej.
Często poprzesuwane stawy stóp blokują przepływ energii lub bodźców nerwowych przez co skuteczność masażu refleksologicznego jest mniejsza. Zblokowany jest też fizjologiczny zakres ruchomości stopy, co może mieć wpływ na zaburzenia we właściwej postawie ciała.

Stopa składa się z 26 kości, 2 trzeszczek (mniejszych kości), 114 więzadeł, 21 mieśni i 33 stawów. Stopa jest zaopatrywana w krew z 3 tętnic oraz jest unerwiona ruchowo i czuciowo nerwem kulszowym. Stopy posiadają 150 różnych wzorców ruchu. Naturalna i prawidłowa ruchomość stóp często jest ograniczana poprzez nasze własne zaniedbania, np. niewłaściwie wyprofilowane obuwie, nawyki specyficznego ustawiania stóp lub chodzenia, a także nie do końca zależne od nas, np. uszkodzenia zewnętrzne, uszkodzenia nerwu kulszowego, odruchy nerwowe i tiki. Terapia manualna stawów i kości stóp przywraca prawidłowe ustawienia stawowe stopy, a ponadto stumuluje przepływ energii i proces samoleczenia organizmu.

Zabieg składa się z dwóch etapów: rozgrzania i rozluźnienia stóp oraz zabiegu mobilizacji stóp. Obejmuje on przywrócenie fizjologicznego ustawienia wszystkich 33 stawów każdej stopy.

Zabieg jest szczególnie polecany osobom, które:
- mają przewlekłe schorzenia stóp typu płaskostopie, halux, itp.
- cierpią lub cierpiały na podrażnienie lub uszkodzenie korzenia nerwowego L5-S1 (rwa kulszowa ubytkowa, podrażnieniowa) i potrzebują rehabilitacji,
- czują sztywność stóp i zbyt małą mobilność ścięgien i stawów,
- chodzą w obuwiu na obcasie i chcą uniknąć powikłań,
- czują ból w stopach,
- chcą wzmóc efekty terapii refleksologicznej.

Pierwsza wizyta jest dłuższa ze względu na konieczność przeprowadzenia wywiadu z klientem. Jego celem jest między innymi określenie aktualnego stanu zdrowia, ustalenie ewentualnych przeciwwskazań, zapoznanie się z stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną klienta itp. Każda kolejna wizyta zaczyna się od wywiadu, którego celem jest zapisania reakcji organizmu po ostatnim zabiegu oraz zapoznaniu się z aktualnym stanem zdrowia klienta. Zaleca się również regularne wykonywanie ćwiczeń stóp. Ćwiczenia te służą do obserwacji stopnia poprawy ruchomości i siły stawów stóp w trakcie serii zabiegów mobilizacyjnych.